title

BLOG

 

Ile kosztuje ogród?

23 Lis 2014, by Jakub in Artykuły, Porady profesjonalne

Ile kosztuje założenie ogrodu? To pytanie, które słyszałem setki razy i zawsze odpowiadam na nie podobnie. Choć nie ma dobrej odpowiedzi – bo pytanie zwykle pada na początku współpracy a odpowiedź jest (bo musi być) „z kapelusza”… ale mając doświadczenie również setek zrealizowanych i kosztorysowanych prac mogę wyciągnąć pewną średnią – i odpowiedź jest taka – 100 – 200 tyś za każde 10 a. I oczywiście więcej.

Czy może być taniej? Jaka jest dolna granica? Gdzie można, a gdzie nie warto oszczędzać? Od czego to wszystko zależy?

Zanim wyjaśnię, co w ogrodzie kosztuje te 100 – 200 tyś zł, muszę Ci wyjaśnić jak otrzymujemy takie przeliczenia. To ważne. Przede wszystkim – nie można sensownie odpowiedzieć na pytanie ile kosztuje wykonanie ogrodu, póki nie wiemy CO ma powstać na Twojej działce – czyli co będzie się składać na budowę ogrodu. Jaki będzie zakres prac i jakie będą dane liczbowe (powierzchnie, kubatura) poszczególnych obiektów, elementów. A te dane zostają wyliczone dopiero na sam koniec procesu projektowego, choć niektóre mogą pojawiać się wcześniej i pozwalać Ci kontrolować w jakim kierunku budżetowym idzie projekt. Współpracując ze mną masz taką możliwość.

Faktyczny koszt ogrodu to… oferta cenowa od wykonawcy

ogród-nowoczesny-współczesny-modernistyczny-minimalistyczny-bezobslugowy-formalny-5Aby poznać cenę realizacji swojego ogrodu – najlepiej przeczytać ją w podsumowaniu kosztorysu od wykonawcy. Albo kilku, jeśli chcesz robić konkurs ofert (tylko nie wybieraj najtańszego… chyba że dla swojego dziecka też kupujesz najtańsze mleko w sklepie, jeździsz najtańszym autem na rynku i oglądasz filmy na najtańszym telewizorze w sklepie… jeśli jednak znasz różnicę między ceną a jakością – pamiętaj o niej także podczas wyboru wykonawcy ogrodu).

Kosztorys to przedmiar robót z dopisanymi cenami i przeliczonymi wartościami. Wykonawca, który zapoznał się z projektem i obejrzał działkę, zaoferował Ci się z wykonaniem ogrodu po określonych stawkach – i przedstawił to w formie oferty – czyli kosztorysu wykonawczego. To znaczy, że w zbiorczej tabeli masz spisane wszystkie prace niezbędne do wykonania (to jest ten przedmiar), aby powstał ogród który dla Ciebie zaprojektowałem . Ceny obejmują wszystkie materiały do zakupu, koszty robocizny i transportu, a każda pozycja jest określona jednostką miary (metr kwadratowy, metr bieżący, sztuka, komplet, …) i ilością. Przykładowe pozycje przedmiaru to:

 1. Wykonanie trawnika z siewu o przeznaczeniu rekreacyjnym na wyrównanym podłożu (precyzyjne wygrabienie, mikorniwelacja, wałowanie wałem ciężkim – wyrównanie nawierzchni, siew, grabienie – pokrycie nasion ziemią, wałowanie wałem lekkim) – m2 – 262,0
 2. Montaż lamp i opraw oświetleniowych oraz źródeł światła: oprawy gruntowe w podłożu do oświetlenia koron drzew, producent X, źródło światła Y – szt – 11,0
 3. Pergole wg projektu, drewniane impregnowane i bejcowane na biało, montowane na kotwach stalowych i fundamentach punktowych, elementy konstrukcyjne o przekroju kwadratu bok 0,16: Słupy 2,4h – 18szt, Belki 2,18m – 2 szt, 5,36m – 2 szt, 4,81m – 2 szt, Deski szczytowe: 1,2 x 0,2 x 0,03 – 92 szt – kpl – 1,0
 4. Osobną tabelą jest lista roślin, gdzie określam jakie mają mieć parametry zakupowe (wielkość donicy, wysokość, wysokość szczepienia, obwód pnia, itd..) oraz inne listy zakupowe np. opraw oświetleniowych i żarówek do nich, etc..

rzezba-terenu-kopiec-topografia-uksztaltowanie-terenu-skarpy-dzialka-ze-spadkiem-spadki-tarasy-rzezba-z-ziemi-ziemia-ziemny-nasypy-waly-gorka-gora-5U mnie Przedmiar Robót otrzymasz standardowo do każdego pełnego projektu wykonawczego. Niewielu projektantów ogrodów to oferuje (w budowlance jest to raczej standard), a gorąco polecam Ci wybór tych potrafiących. Dlaczego? Bo dzięki przedmiarowi możesz zrobić właśnie konkurs ofert (pomaga odsiać skrajnie wysokie i niskie oferty oraz negocjować ceny z wykonawcą). A przede wszystkim posiadanie przedmiaru pozwala Ci zlecić prace, odebrać je i rozliczyć.

Na przykład – W przedmiarze przeliczyłem 260 m2 trawnika. Wykonawca wycenił go po 10 zł/m2 czyli Ty wiesz, że musisz szykować ok. 2600 zł, a on wie, że tyle otrzyma za swoją pracę. Jeśli okaże się, że trawnika wykonano w sumie 270 m2 (po tzw. obmiarze powykonawczym), a nie 260 m2 – zapłacisz więcej, uczciwie. Ale jeśli wyjdzie 250 m2 – również uczciwie zapłacisz mniej – dokładnie tyle ile zostało wykonane, bo dzięki przedmiarowi masz z wykonawcą ustaloną cenę za 1m2.

Samo zarządzanie realizacją, dzielenie jej na etapy, rozliczanie robót dodatkowych, itd.. jest o wiele prostsze mając kosztorys zbudowany na zasadzie przedmiaru, a nie ryczałtową ofertę (czyli taką globalną, kosmiczną kwotę za całość), w której nie wiadomo dokładnie co, za co i dlaczego, a przede wszystkim trudno sobie radzić ze zmianami, które… są zawsze.

Dopiero po zakończeniu projektu wykonawczego możesz poznać precyzyjną cenę za stworzenie swojego ogrodu

taras-przydomowy-weranda-ganek-ogrodowy-tarasy-ogrodowe-patio-deska-tarasowa-montaż-modrzew-syberyjski-bangkirai-ryflowana-cena-kraków-4Przedmiar robót jest sercem projektu. Tam spisane są wszystkie prace, które należy wykonać. Te zawarte na planszach graficznych oraz nie zawarte na nich (np. prace porządkowe i przygotowawcze, rozbiórki obiektów, etc..). To kompletny spis określony ilościowo.

Abym mógł zrobić przedmiar, najpierw muszę zrobić projekt. Abym mógł zrobić projekt – musimy wspólnie stworzyć koncepcję zagospodarowania Twojej działki. Nie da się tego oszukać.

Najpierw musimy wiedzieć co i gdzie się znajdzie (co ustalamy w procesie koncepcyjnym), potem muszę to szczegółowo rozrysować (czyli zaprojektować) a na koniec opisać i przeliczyć na powierzchnie, kubatury, itd. Nie można zrobić wiarygodnego przedmiaru, a tym samym kosztorysu, na etapie pierwszej rozmowy o ogrodzie, wstępnej koncepcji albo w środku prac projektowych. To kwestia bezdyskusyjna – próbowałem wiele razy, to nie działa. Ale możemy wcześniej w dużym przybliżeniu przewidywać poziom kosztów.

Sama działka i Twoje oczekiwania wstępnie wskazują poziom budżetowy

To znaczy, że kształtując swoje oczekiwania, możesz celować w droższy lub tańszy ogród. To jak z zakupem samochodu – duże auto wysokiej klasy – np. SUV BMW będzie drogie. Ile będzie kosztować? Więcej niż mały Fiat. Podobnie jest z ogrodem. Jakie więc są reguły, wg których możemy ocenić, czy ogród będzie BMW czy Fiatem?

 1. Im większa działka tym drożej, ale też mniej za 1 ar. Im mniejsza, tym więcej.
 2. Im bardziej nowocześnie – tym drożej. Im bardziej naturalistycznie, rustykalnie – tym taniej.
 3. Im większy porządek trzeba zaprowadzić z ukształtowaniem terenu, im więcej mamy pomysłów na ciekawe modelowanie ziemi – tym drożej.
 4. Im lepsza jakoś rodzimej gleby (strukturalnie i pod względem urodzajności) – tym taniej.
 5. Im więcej obiektów budowlanych lub bardziej spektakularna mała architektura – tym drożej.
 6. Im szybciej chcesz mieć efekt mocnego „zazielenienia” (posadzić duże rośliny, lepsze zagęszczenie) – tym drożej.
 7. Im dłużej chcesz się cieszyć infrastrukturą ogrodową (im większa trwałość) – tym drożej.
 8. Beton architektoniczny i imitujący inne materiały, odporny na warunki atmosferyczne kamień, nie gnijące egzotyczne gatunki drewna, stal – to droższe materiały.
 9. I więcej automatyki, fajnych efektów oświetlenia, sieci – tym drożej.
 10. Im więcej etapów realizacji i im więcej różnych ekip wykonawczych – tym drożej sumarycznie wyniesie Cię całość.

taras-przydomowy-weranda-ganek-ogrodowy-tarasy-ogrodowe-patio-deska-tarasowa-montaż-modrzew-syberyjski-bangkirai-ryflowana-cena-kraków-2Zwykły, ładny i funkcjonalny ogród – nie mały Fiat i nie najlepsze BMW – powiedzmy rodzinny Ford albo Volkswagen, czyli ogród któremu nic nie brakuje… Taki dobry, „intensywnie i komfortowo zagospodarowany” ogród tzn. urządzony ze zwróceniem uwagi na każdy metr kwadratowy, zaprojektowany szczegółowo, wykonany przez fachowców – z reguły kosztuje tyle co dom.

Masz działkę 20a? Potrzebujesz przynajmniej 200 tyś zł. Masz 50a? Musisz szykować ok. 500 tyś zł. Na 10a? Raczej wyniesie Cię to 150-200 tyś zł niż 100 tyś zł. Masz 3 a? To już bardziej skomplikowane, bo w zależności od koncepcji może to wynieść tak 30 tyś zł jak i 150 tyś zł… To ceny z kapelusza… doświadczonego branżysty. Myślę, że pomagają obrać fundamentalny kierunek, pragmatycznie zestawiony z planami finansowymi. Pomagają się przygotować a także zdecydować czy ogród będzie robiony na raz, czy w ratach.

Im bardziej zagłębiamy się w proces planowania, tym powyższe liczby staną się bardziej precyzyjne i wiarygodne, aż na koniec otrzymamy ofertę firmy, która zadeklaruje się ogród nam zrobić. I to będzie pełna odpowiedź na pytanie – ile to kosztuje.

Możesz podejmować zgrubne decyzje budżetowe na etapie koncepcji

sciezki-ogrodowe-alejki-ogrodowe-nawierzchnie-w-ogrodzie-materialy-na-drozki-w-ogrodzie-kamienne-z-kostki-plyty-betonowe-drewniane-zwirowe-9Nie ma dobrze i tanio równocześnie. Fundamentalne pytanie na jakie musisz sobie odpowiedzieć to: „czy rozwiązania techniczne i budowlane mają trwać długo i bardzo zależy Ci na efektach, które Cię zachwycają – czy też nadrzędnym celem jest urządzenie ogrodu możliwie jak najładniej w możliwie niskim budżecie”. Albo – albo. Jeśli nastawiamy się na świetny efekt, to uczciwe wynagrodzenie za jego osiągnięcie nie będzie tanie. Jeśli nastawiamy się na spektakularnie zjawiskowy efekt – to będzie to kosztować dużo więcej, zwłaszcza zakładając oryginalne i indywidualizowane pomysły. A jeśli chcemy tylko miło i przyjemnie ogarnąć przestrzeń – to będziemy musieli iść na kompromisy z tym co można zrobić w planowanym budżecie, a co go drastycznie podraża.

Jeśli budżet gra dużą rolę – powiedz mi o tym na starcie. Już na etapie wykonywania koncepcji możemy ustalać technologie i materiały do budowy ogrodu – szukając wśród tańszych, a nie droższych. Kiedy konieczne są do wykonania np. murki oporowe dla ukształtowania poziomów, jestem w stanie na etapie koncepcji określić – „w tym pomyśle murków będzie 50 mb o średniej wysokości 1m ponad powierzchnię ziemi, w technologii 1 będzie to kosztować X zł/mb, w technologii 2 – Y, w 3 – Z, itd… co wybierasz?”

Jeśli planujemy Twój ogród z wyraźną polityką cenową lub jakościową – będę się starał od razu proponować takie rozwiązania, które będą adekwatne do założeń. Ale nawet jeśli chcesz robić tanio, umówmy się też – pewnych kosztów nie da się oszukać. Napiszę o tym więcej później, teraz chcę zaznaczyć, że są pewne minima, poniżej których nie możemy zejść, jeśli podejmujesz współpracę ze mną – głównie minima jakościowe.

ogród-nowoczesny-współczesny-modernistyczny-minimalistyczny-bezobslugowy-formalny-3Zajmuję się realizacją ogrodów od lat. Wiem, które technologie i produkty się sprawdzają, a które po jakimś czasie rodzą tylko problemy… i frustracje. Nie będę sugerował Ci pompy z Leroy Merlin ani lamp z Castoramy (to symboliczne, bo można też czasem dostać tam niezły sprzęt…). Z reguły nie będę projektował rollborderów drewnianych, które rozłożą się po 3 latach. Nie zasugeruję też plastikowych folii na rozdzielenie rabat, bo wychodzą z ziemi i zawsze wyglądają fatalnie. I tak dalej. Nie zastosuję wielu tanich, promowanych w kolorowych magazynach rozwiązań, które pozornie pomagają oszczędzić, a w efekcie są zwyczajnie dziadowskie.

Z innej strony – np. do dzielenia poziomów wolę stosować układy tarasowe – a nie skarpy. Takie rozwiązania pozwalają lepiej gospodarować wodą, są łatwiejsze w utrzymaniu, mniej narażone na erozję, rośliny lepiej rosną a ściółka się nie zsuwa. Poza tym uważam je za zwyczajnie ładniejsze od skosów. Jednak układy tarasowe to zawsze jakieś murki oporowe, drenaże, prace ziemne – a te do tanich nie należą.

Jeśli wytyczną jest wysoka oszczędność często sugeruję, abyś zrezygnował z jakiegoś obiektu – np. z oczka wodnego lub układu tarasów ziemnych, niż robił to w taniej i krótkowiecznej technologii. Zrób prostszy ogród, ale solidnie, niż na bogato i tandetnie. Tak jak pisałem wcześniej – na etapie koncepcji mogę wykonać dla Ciebie szybkie przeliczenia (mini kosztorysy inwestorskie) – ile będzie kosztowało proponowane przeze mnie rozwiązanie, abyś mógł podjąć bardziej świadomą decyzję czy idziemy w danym kierunku.

Konkretnie – ile i za co? Zobacz na przykładzie.

Ile kosztują wybrane, najczęściej wykonywane prace? Stworzenie ogrodu to usługa na zamówienie, składająca się z wielu różnych robót. Prace zawsze są indywidualnie określone i przeliczone, ceny wynikają z powierzchni, zastosowanych materiałów i technologii.

sciezki-ogrodowe-alejki-ogrodowe-nawierzchnie-w-ogrodzie-materialy-na-drozki-w-ogrodzie-kamienne-z-kostki-plyty-betonowe-drewniane-zwirowe-icooNie zawsze wszystkie etapy są konieczne, ale aby przybliżyć Ci koszty związane z realizacją ogrodu przedstawię przykład na zagospodarowanie działki ok. 25 a w którym występuje większość podbranż ogrodowych. Dla przeliczenia przykładu załóżmy, że dom zajmuje 350 m2, podjazd i miejsca parkingowe 150m2, utwardzone ścieżki piesze, opaski wokół domu, plac techniczny – 200m2, żwirowe ścieżki piesze i techniczne 200m2, 900 m2 trawnik i 700 m2 obszar uprawy roślin ozdobnych.

Podaję budżety brutto, bo takie ceny płacimy za ogród prywatny i nie ma szans na żadne odliczanie. Ceny zawierają materiały, robociznę, sprzęt i transport. Uśredniam ceny rynkowe dla całej Polski, podając poziom racjonalny (tj. ceny oferowane przez firmy istniejące kilka – kilkanaście lat na rynku, zatrudniające oficjalnie swoich pracowników, posiadające sensowne zaplecze sprzętowe i mające duże doświadczenie w wykonywaniu wszystkich prac). Bo często rzetelny i lokalny, ale mało doświadczony i dopiero rozpoczynający działalność wykonawca oferuje o wiele niższy poziom cen. Dzieje się tak dlatego, że nie wie, z jakimi problemami może się zetknąć podczas realizacji, do czego będzie potem dopłacał… piszę to, bo sytuacja jest częsta – branża ogrodnicza w Polsce jest młoda, wciąż niewielu jest poważnych oferentów dysponujących odpowiednim zapleczem i know-how, którym warto powierzyć swoją działkę.

1. Prace porządkowe i przygotowawcze: 5 000 – 15 000zł

Wykoszenie chwastów, karczowanie krzewów, usuwanie drzew. Oprysk wschodzących chwastów. Może zrębkowanie materiału, którym potem będziemy ściółkować rośliny. Sprzątanie resztek pobudowlanych, usuwanie różnych zbędnych obiektów. Im więcej tego mamy, tym drożej wyjdzie porządkowanie.

2. Prace ziemne i zabiegi uprawowe: 10 000 – 50 000 zł

Jeśli gleba jest słaba, możemy ją uprawić lub wymienić. Jeśli jej brakuje – musimy ja kupić. Jeśli planujemy wrzosowisko – trzeba ją miejscowo zakwasić, a dla wymagających roślin – zaprawić doły ziemią urodzajną. Zawsze niezbędne są jakieś zabiegi uprawowe, chociażby w celu nadania terenowi pożądanego kształtu i stworzenia dobrej kultury gleby. Dla wysokich nasypów trzeba zagęszczać ziemię warstwowo. Koszt robót ziemnych, z uwagi na koszt ziemi oraz prace ciężkiego sprzętu – jest często jednym z wyższych w ramach całości, a też trudnym do przeliczenia i przewidzenia na etapie projektu.

3. Budowle, ściany, mury i ogrodzenia 35 000 – 60 000 zł

Mocne ogrodzenie frontowe ze standardowymi przęsłami, bramą, itd.. będzie z reguły kosztować 20-30 tyś zł. Ogrodzenie pozostałej części działki zwykłą, estetyczną siatką lub panelami – 10-15 tyś. Mury oporowe – to jest szalenie zależne od ukształtowania terenu. Czasem są niezbędne, czasem bardzo chcemy je mieć. Zawsze wymagają jakiś fundamentów. Przykładowe ceny to 200 zł/mb prefabrykatów betonowych, 500 zł/mb muru betonowego tynkowanego, 700-1000zł/mb muru kamiennego. Mury suche są tańsze, mury z podkładów też. Palisady betonowe tak pomiędzy, kamienne są droższe. Najtańsza opcja to pale drewniane, albo faszyna wierzbowa.

4. Mała architektura – 15 000 – 40 000 zł

Zwykła altanka to koszt 5 tyś zł, ale w Polsce nie ma w czym wybierać. Fajniejsze, indywidualne pomysły, zależnie od technologii i wyposażenia – przynajmniej 10 – 15 – 20 tyś zł za obiekt. Kuchnia ogrodowa ze standardowym osprzętem to 5 – 15 tyś zł. Jakieś pergole, trejaże dla pnączy – 1 – 5 tyś zł. Kompostownik 0,5-2 tyś zł.

5. Nawierzchnie – 65 000 – 98 000 zł

Taras drewniany (36 m2 – dość spory, ale nie przytłaczający) – 14 – 25 tyś zł (w zależności od rodzaju drewna egzotycznego). Taras z płyt kamiennych lub betonowych – 9 – 16 tyś. Nawierzchnie piesze (200m2) z ładnej kostki brukowej – 20 – 30 tyś zł. Nawierzchnie jezdne (150m2) z takiej samej kostki – 18 – 24 tyś zł. Nawierzchnie żwirowe (200m2) ze żwiru rzecznego – 11 tyś zł. Jakieś schody – może 10 stopni z bloków pełnych z ładnego betonu – 5 tyś zł. Ścieżki z płyt wśród roślinności – 2-3 tyś zł.

6. Elementy wykorzystujące wodę lub ogień – 5 000 – 250 000 zł

Wszelkie obiekty tego typu są zdecydowanie ekstra dodatkami i atrakcjami ogrodowymi, których posiadanie podnosi rangę ogrodu, ale też konkluduje konieczność mniej lub bardziej regularnej opieki i konserwacji, którą należy uwzględniać w budżetach lat kolejnych. Mała fontanna bez lustra wody (kamień młyński, źródełko) to koszt 3 – 8 tyś zł. Oczko wodne 500 – 700 zł /m2 lustra wody, powierzchnia z reguły do 30 m2. Staw kąpielowy – w zależności od ilości atrakcji i efektów – 700 – 1000 – 1200 zł / m2 (z czego nie robi się mniejszych niż 80 – 100 m2) a basen (zwykle do 30 m2) – to koszt minimum 150 tyś zł, zwykle bliżej 200 – 250 tyś. Wszystkie ceny uwzględniają komplet kosztów związanych z uszczelnieniem, pompowaniem i oczyszczeniem wody oraz samym wykończeniem obiektu. Palenisko ozdobne na gaz lub biopaliwo to raczej element wyposażenia, a ceny takich elementów wahają się od 3 do 15 tyś.

7. Instalacje nawadniania i odwadniania – 29 000 – 46 000 zł

Zbiornik z tworzywa na deszczówkę z pompą podającą wodę do systemu nawadniającego kosztuje 8 – 15 tyś zł. Betonowy jest tańszy w zakupie, ale droższy w montażu. Doprowadzenie wody z rynien, drenaż nawierzchni, murków, etc… to najczęściej koszt 5-15 tyś zł na cały ogród. System nawadniający – powierzchnia pokryta zraszaczami i liniami kroplującymi – przy założonym przez nas bilansie terenu wyniesie 13 – 16 tyś zł, a założenie automatyki sterującej – 3 – 5 tyś.

8. Oświetlenie – 22 000 – 45 000 zł

Oświetlenie ozdobne i techniczne z oprawami dobrego, ale nie najlepszego dostawcy to koszt 15 – 30 tyś na założonej powierzchni (liczę z żarówkami). Do tego okablowanie – raczej nie mniej niż 7 do 15 tyś w zależności od terenu i rozlokowania lamp.

9. Nasadzenia roślin – 31 000 – 80 000 zł

Wbrew pozorom z reguły same rośliny (czyli to, co stanowi sens posiadania ogrodu!) to nie jest najdroższa pozycja w kosztorysie. Na naszej przykładowej działce posadzimy pewnie ok. 20 drzew średniej wielkości, co wyniesie nas ok. 10 tyś zł. Powierzchnia pod nimi (rabaty z roślinami ozdobnymi) to na 1 m2: 3-5 krzewów zadarniających, jeden krzew średni, 12 bylin… to wyniesie 30 do 100 zł / m2 – dużo zależy od wielkości roślin – razem 21 do 70 tyś zł.

10. Pozostałe prace ogrodnicze – 21 000 – 50 000 zł

Założenie trawnika będzie nas kosztować 8-12 zł/m2 czyli w naszym przykładzie 7 do 11 tyś zł. Jeśli całość roślin na rabatach będzie ściółkowana korą – 14 000 zł. Jeśli część powierzchni będziemy chcieli pokryć żwirem rzecznym na włókninie, część ozdobnymi kamieniami… ten budżet może wzrosnąć do 18-25 tyś zł. Kompozycje z głazów sensownej wielkości – to koszty 3 – 15 tyś zł.

12. Dekoracje i wyposażenie – 8 000 – 30 000 zł

Koszt mebli, donic i innych elementów wyposażenia jest porównywalny do kosztów ponoszonych przy urządzaniu domu. Pewnie przyda się komplet mebli jadalnianych, kilka leżaków, jakieś wygodniejsze fotele, kilka donic… Rozpiętości cenowe są potężne, w zależności od materiału, designu, producenta… ale na standardowe, ładne i jakościowo niezłe meble powinniśmy założyć budżet 8 – 30 tyś zł.

Razem – 246 000 zł do 744 000 zł (gdyby odliczyć ten basen – do 494 000 zł).

Czyli ponieważ liczyłem to dla przykładowej działki 25a przelicznik wychodzi jak na wstępie – 100 – 200 tyś zł za każde 10 a.

Pozwolę sobie nie wydłużać już tego artykułu na dywagacje o różnych opcjach i wariantach. Analizując powyższe możesz samemu dokonać porównania do swojej działki.

Ile kosztuje projekt ogrodu?

koncepcja_zagospodarowania_terenu2Musisz nastawić się na koszt rzędu 3-15% wartości prac wykonawczych. W zależności od powierzchni działki, im mniejsza – tym większy procent. Czasem potrzebne są dodatkowe projekty konstruktorskie, architektoniczne, projekt stawu lub basenu.

Nie będę zdradzał tu swoich stawek – złożę Ci ofertę kiedy mnie spytasz o pomoc przy swoim ogrodzie i ustalimy co ma być wykonywane oraz jaki ma być zakres mojego wsparcia.

Prawda czy fałsz?

ogrod-zwirowy-kamienny-kompozycje-ze-skał-głazów-otoczaki-skały-głazy-kamienie-w-ogrodzie-ogród-japoński-skalniak-skalniaki-ogrodowe-4Z doświadczenia wiem, że wielu czytelników będzie zaskoczonych. To powszechne, że nie mamy świadomości ile kosztuje fajne zagospodarowanie terenu. Ogrodnictwo nie ma takich tradycji jak budowlanka, w tym tradycji kosztorysowych. Wiemy, że trudno dziś zbudować i wyposażyć dom za mniej niż 400 – 500 tyś. I to jest poziom minimum. Dom ma powierzchnię 3-5 a. Ogród z reguły kilka razy większą. A tam też trzeba zbudować strukturę, kupić materiały, założyć sieci, itd… Materia jest inna, ale fajny ogród kosztuje tyle co fajny dom.

Pewnie wielu osobom przyjdzie do głowy – ten człowiek przesadza, ceny są na pewno zawyżone, na pewno można wiele rzeczy zrobić taniej. Otóż – zrobić taniej „się da”, ale ceny nie są zawyżone i nie przesadzam. Prócz ogrodów prywatnych zrobiłem wiele parków, terenów zielonych przy hotelach, fabrykach etc.. czyli tam, gdzie ceny są mocno konkurencyjne a klient targuje się zaciekle – trzymając w dłoni kilka ofert porównawczych… Takie są uśrednione stawki rynkowe u rzetelnych firm wykonawczych na rynku konsumenckim.

Już po napisaniu artykułu zacząłem googlać, co inni piszą na ten temat – i odsiewając oczywiste bzdury lub artykuły sprzed paru lat, znalazłem m.in. takie teksty: artykuł na portalu e-ogrody.pl, cennik firmy Wirtua Garden, wpis blogera Ogrodnika Tomka.

Nie mam takich pieniędzy, a chcę mieć fajny ogród. Co robić?

Gaj leszczynowy

Jeśli chcesz zrobić ogród taniej – zrób zadaszenie nad tarasem lub kup parasol, nie buduj altany. Zrezygnuj z oczka wodnego, ogranicz oświetlenie do minimum. Podlewaj rośliny ręcznie. Jeśli chcesz naprawdę tanio – pogódź się z koniczyną, stokrotką i babką w trawniku, zrób na dużym obszarze łąkę kwietną, posadź tylko rośliny dopasowane do Twoich warunków, niewielkie egzemplarze. Załóż strefę bagienną do gospodarowania wodą opadową i z drenaży. Ale jeśli chcesz zatrudnić wykonawcę – kosztów rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych przy działce 15-30 arów i tak nie da się przeskoczyć.

Najlepszym sposobem na tani ogród jest zakasanie rękawów i robienie go samemu. Odnalezienie radości i pasji w ogrodnictwie. Kup literaturę, czytaj artykuły, oglądaj poradniki. Ucz się ogrodnictwa jesienią, zimą rysuj pomysły na zagospodarowanie swojej działki a wiosną zabierz się do pracy. Zaproś do pomocy bliskich, znajomych – praca w ogrodzie jest zdrowa, przyjemna, bardzo energetyzująca. A efekty pracy własnych rąk szalenie satysfakcjonujące. Ogród nie musi, nawet nie może być perfekcyjny – toleruje wiele niedoskonałości, nie martw się wiec swoimi kompetencjami. A jeśli z czymś sobie nie poradzisz, będziesz potrzebował porady lub konsultacji – zgłoś się do mnie i pomogę Ci jak będę mógł.

Na pewno zawsze potrzeby jest projekt, albo chociaż dobra koncepcja, bo nic nie oszczędzisz poruszając się po omacku. Potrzebne jest określenie jak ma być zagospodarowana działka, jak najlepiej rozlokować elementy. Jakich materiałów użyć, jakie rośliny posadzić, jakieś podstawowe przeliczenia, aby wiedzieć ile czego kupić. Czasem warto zapłacić za projekt nawet 1/4 tego, co wydasz na sam ogród, ale mieć pewność, że zostało to zaplanowane z głową, przez odpowiednią osobę, spełniając wszystkie Twoje potrzeby.

Posiadanie pięknego ogrodu jest luksusem?

Miejsce wypoczynku i kanapaDla wielu wydatek rzędu 150 – 300 tyś zł na ogród jest luksusem. Ale prawdą też jest, że podane przeze mnie kwoty to nie cena za szalony luksus ale za… zwyczajnie dobry ogród. Zaplanowany od A do Z, w każdym szczególe, dobrze działający pod każdym względem. Przyjazna atmosfera dla domowników, dobre wrażenia na odwiedzających. Inspiracje z dobrych światowych wzorców. Wyraźna, solidna architektonika. Komplet sieci. Duże i gęste nasadzenia roślinne. Porządnie przygotowana gleba. Materiały i osprzęt niezłej klasy producentów. Zaangażowani i profesjonalni wykonawcy. Ogród na wysokim poziomie.

Uważam zresztą, że luksusem nie jest sam zakup usługi budowy ogrodu, tylko dopiero jego posiadanie. To zwraca uwagę na inny element – obsługę – bo nie sztuka wydać, sztuka utrzymać założenie w świetnej kondycji. Rośliny w dobrym zdrowiu a infrastrukturę we właściwym stanie. Z reguły w nowoczesnym ogrodzie o powierzchni ok. 20 a potrzebna jest oprócz regularnej opieki (koszenie trawników, plewienie) albo obecność jednego dobrego ogrodnika co 2-3 dni, albo wizyta ekipy 1-2 razy w miesiącu. Czyli 500 – 2000 zł / mc + koszty podlewania, nawożenia i ochrony roślin. Albo praca własna.

A można mieć o wiele więcej…

paleniska-ogrodowe-grill-ognisko-w-ogrodzie-ogien-plomien-biwak-ruszt-3Przytoczone przeze mnie ceny – odpowiedź której udzielam na pytanie „ile kosztuje budowa ogrodu” – to wciąż jeszcze nie jest budżet, na jakim powstają naprawdę spektakularne realizacje. Niezwykłe nawierzchnie, nowoczesna mała architektura, intrygujące obiekty wodne, fantastyczne lampy, meble, donice, rzeźby, kilkunastometrowe drzewa… jest jeszcze wiele takich elementów, dzięki którym można urządzić naprawdę wyjątkowy ogród, a o których nawet tu nie wspominam. Utrzymanie takich ogrodów średniej wielkości może też wymagać 2-3 osób zatrudnionych na stałe. Ale jeśli kierujemy się w tą stronę, wtedy na pytanie: „ile to będzie kosztować”, odpowiedź brzmi: „tyle, ile będzie musiało”.

 

NO COMMENT

Sorry, the comment form is closed at this time.